środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy sztachety z plastyku na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na sztachety plastykowe z Zdzieszowic na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wówczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też siekać na sześciany o równych konturach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta PVC stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ploty Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki i sztacheta z Winylu z Piekar Śląskich na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek stawia się z głazów przeróżnego zarysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nieregularnych zarysach, wypada je odpowiednio dobierać tzn. tak, ażeby forma każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur migiem niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem i glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz